Základní informace o Salonu vín České republiky

Salon vín - národní soutěž vín ČR je finální soutěží systému Národní soutěže vín. V rámci soutěže je každý rok vybráno nejlepší víno s titulem "Šampion", dále "Vítězové kategorií" a "Nejlepší kolekce". Sto nejlepších vín soutěže je oceněno zlatou medailí Salonu vín ČR. Na vlastní soutěž navazuje celoročně otevřený veřejný degustační Salon vín - expozice nejlepších sta vín, umístěná ve sklepních prostorách státního zámku ve Valticích.

Systém hodnocení a výběru

Vína přihlášená do Salonu vín musí nejprve projít systémem nominačních oblastních soutěží systému Národní soutěže vín, garantovaných Svazem vinařů ČR (ve vinařské oblasti Morava 4 soutěže pro podoblast znojemskou, mikulovskou, velkopavlovickou a slováckou; dále jedna společná pro vinařskou oblast Čechy). Teprve na základně nominace může přihlásit vinař své víno k hodnocení ve finální soutěži - Salonu vín - národní soutěži vín ČR; kde je hodnoceni dvoukolové. Nejprve odborná porota vybere nejlepších 200 vín a z těch ve finálním kole nejlepších 100 vín, kterým je udělena zlatá medaile Salonu vín České republicky. Ostatní vína ve finální dvoustovce obdží stříbrnou medaili Salonu vín ČR za podmínky získání hodnocení min. 83 bodů ve finálním hodnocení. Zároveň je udělen titul "Šampion", "Vítězové kategorií" a "Nejlepší kolekce". Vinaři mají právo označit láhví takto oceněného vína samolepící známkou s medailí "Salon vín České republiky", která je chráněna Úřadem průmyslového vlastnictví ČR.

Zařazena mohou být jen vína vyrobená z hroznů vypěstovaných v České republice, přihlašovaná partie musí v dané kategorii splňovat minimální množstevní kriteria daná statutem Salonu vín. Důležitým a zásadním atributem je požadavek na předchozí naláhvování celé přihlašované partie vína a odběr vzorků přímo u výrobce vína pověřeným pracovníkem NVC, který má právo na výběr libovolných 6 láhví z přihlašované partie.

Hodnocení je prováděno 100bodovým systémem podle mezinárodních standardů. K tomu, aby hodnocení vín proběhlo na vysoké profesionální úrovni, jsou vybíráni degustátoři podle svých znalostí, zkušeností a schopnosti dokonale senzoricky hodnotit a rozlišovat víno. Nominovaní degustátoři z řad vinařkých technologů, sommelierů, obchodníků s vínem, vinařských novinářů a pracovníků Státní zemědělské a potravinařská inspekce museli projít degustačním školením a uspěšně složit degustační zkoušky dle standardu mezinárodních norem ČSN ISO 8586-2. Národní vinařské centrum se také jako jediná organizace u nás zabývá systematickým proškolováním a vyhodnocováním degustátorů.

Kam za vínem na Moravě? Kam za vínem ve Valticích?

Přijďte ochutnat naše nejlepší vína do degustační expozice Salonu vín na zámku ve Valticích!

Po vybrání kolekce Salonu vín jsou tato vína nakoupena v množství uvedeném ve statutu a uložena ve sklepních prostorách Národního vinařského centra. Zde jsou k dispozici veřejnosti, která má možnost ochutnat kterékoliv ze zde uložených vín. Vína uložená v tomto exkluzivním degustačním vinném salonu jsou určena ke vzdělávání návštěvníků o víně a propagaci a podpoře našeho vinařství tím, že široká veřejnost, včetně zahraničních návštěvníků, má možnost naše nejlepší vína ochutnat na jednom místě a v důstojných podmínkách a zároveň se dozvědět všechny podstatné informace o každém víně i vinařích, jejichž vína budou v Salonu vín České republiky zastoupena.

Vinný salon České republiky

Každé víno má svůj prezentační box, ve kterém jsou láhve uskladněny. Zároveň je na boxu kompletní popis vína, včetně analytických údajů, senzorické charakteristiky a také profilu mohutnosti a struktury vína a aromatického profilu.

Takto uložená vína je možno i zakoupit, ovšem pouze počet láhví je omezen a zejména ke konci sezony může být prodej některých vín omezen z důvodu zachování dostupnosti vína pro degustaci.

Součástí sklepních prostor Salonu vín je také naučná expozice o našem vinařství a vinařských oblastech, síň slávy vinařství ČR a také recepce s prodejnou dárkových obalů na láhve, vinařské literatury, degustačních skleniček, sommelierských potřeb, pochutin k vínu atd.

Časový průběh

Salon vín - národní soutěž vín ČR

Červenec - srpen: podoblastní nominační kola

Listopad: hodnocení prvního kola

Prosinec: hodnocení druhého (finálního) kola

Salon vín - stálá degustační expozice na zámku ve Valticích

je otevřena celoročně s vyjímkou ledna, kdy probíhá příprava a naskladňování vín následujícího ročníku.

Otevírací doba degustační expozice a degustační programy

Informační brožura ke stažení (PDF)

Rychlý kontakt (recepce degustační expozice Salonu vín): tel. 519 352 744 volat, e-mail: salonvin@vinarskecentrum.cz

Přehled šampionů Salonu vín - Národní soutěže vín od ročníku 2011

 • Ročník 2011: Veltlínské zelené, výběr z hroznů 2009, č. šarže 9042 (Morava, mikulovská podoblast, Dolní Dunajovice, trať Malý Sluňák) - Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.
 • Ročník 2012: Ryzlink vlašský, výběr z hroznů 2009, č.šarže 677 (Morava, mikulovská podoblast, Dolní Dunajovice, trať Kravíhora)  - Vinné sklepy Valtice
 • Ročník 2013: Chardonnay, pozdní sběr 2011, č. šarže 1045 (Morava,  slovácká podoblast, Vracov, trať Klínky) - Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.
 • Ročník 2014: Ryzlink rýnský, pozdní sběr, 2011, č. šarže 1075 Morava,  slovácká podoblast, Vracov, trať Klínky) - Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.
 • Ročník 2015: EGO No. 75 Rulandské bílé, výběr z hroznů, 2013, č. šarže 3038 (Morava,  slovácká podoblast, Vracov, trať Klínky) - Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o. 
 • Ročník 2016: Merlot, výběr z hroznů, 2012, č. šarže 367/12 (Morava,  mikulovská  podoblast, Brod nad Dyjí,  trať Brodské  stráně) - CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s.
 • Ročník 2017: Ryzlink vlašský 2015, pozdní sběr, řady Collection 1508 Reservé, č. šarže 5309   (Morava, slovácká  podoblast, Hovorany,  trať Zadní  díly)  - Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.
 • Ročník 2018: Ryzlink vlašský 2016, pozdní sběr, č. šarže NV220 (Morava, mikulovská podoblast, Klentnice, trať Bavorsko) - NOVÉ VINAŘSTVÍ, a.s.
 • Ročník 2019: Rulandské bílé, Collection 1508, pozdní sběr, č. šarže 7319 (Morava,  slovácká podoblast, Vracov, trať Klínky) - Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.
 • Ročník 2020: Rulandské modré 2017, výběr z hroznů, č. šarže 7235 (Morava, mikulovská podoblast, Dolní Dunajovice, trať  Zimní vrch) - Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.
 • Ročník 2021: Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018  č. šarže P/PB/18 (Morava, znojemská podoblast, Hnanice, trať  U Chlupa) - THAYA vinařství, Hnanice

Aktuality

Představujeme viniční tratě vítězů Salonu vín ČR 2021 - kategorie G - sekty

26.08.2021 | Salon vín

Představujeme viniční tratě vítězů Salonu vín ČR 2021 - kategorie G - sekty. Vítězem je Louis Girardot brut, jakostní šumivé víno, 2015 – BOHEMIA SEKT, Starý Plzenec - cuvée pochází z vinařské oblasti Morava, podoblasti mikulovské, obec Sedlec, viniční trať Nad Nesytem.

Hlasování v soutěži Top vinařský cíl 2021 bylo zahájeno

02.06.2021 | Salon vín

Již po deváté mohou milovníci vína zvolit nejoblíbenější TOP vinařský cíl ze stejnojmenného online bedekru, který spravuje Vinařský Institut. Hlasovat mohou na www.topvinarskycil.cz až do 30.9.2021

Salon vín bude od 1. 6. 2021 otevřen pro degustace

28.05.2021 | Salon vín

Vážení návštěvníci, dne 1. 6. 2021 od 9:30 hod. bude expozice Salonu vín znovu otevřena i pro degustace. Níže zasíláme pokyny a pravidla pro degustace:

Nabídka tematických vinařských bedýnek v našem e-shopu

18.02.2021 | Salon vín

Přinášíme vám opět nabídku "vinařských bedýnek" - tematických kolekcí vybraných 6 láhví se zvýhodněnou cenou.

Velká soutěž o karton vína každý měsíc a celou kolekci Salonu vín na konci roku

01.02.2021 | Salon vín

!!! NOVINKA !!! Při objednávce vína v našem e-shopu v minimální hodnotě 2500 Kč postupuje každá objednávka do slosování o karton vína každý měsíc. Navíc na konci roku vylosujeme hlavní výhru - všech 100 láhví zlaté kolekce Salonu vín!